Blog

Reklam Deneme Çekimleri İçin Birkaç Tüyo

Reklam işlerindeki oyuncular sadece görüntüleri ve şansları sayesinde seçilmiyorlar. Evet, reklamlara seçilmek için bu elementler büyük rol sahibi. Fakat işi kapma oranınızı yükseltmek ve kalıcı bir izlenim yaratmak sizin elinizde.

Reklam işini oyunculuk olarak görmeyen pek çok oyuncu var. Siz fevkalade oynasanız da, eğitiminiz son derece iyi olsa da, seçimlerde söz sahibi olan firma ve reklam ajansları başkalarını seçebiliyorlar. Yine de hatırlatmak isterim, reklam oyunculuğu da saygıya değer bir iştir. Kısa projelerde uygun miktarda para kazanmak kulağa hiç de kötü gelmiyor.

Reklam auditionları için bir kaç tüyo vermek isterim:

Başarılı reklam oyuncuları,

 1. Bir dünya yaratır ve o dünyanın realitesine son derece bağlıdır. (Bu dünya her ne kadar kendi dünyamıza uzak olsa da.)
 2. Ne kendilerini, ne verilen metni, ne de ürünü yargılarlar.
 3. 30 saniye içinde her anın ne kadar önemli olduğunu bilirler ve her an adına sorumluluk hissederler.
 4. Eğer audition sırasında bir kelime atlar veya değiştirirse bunun adına özür dileyip sahneyi katletmez, devam ederler. (Eğer tekrar edilecek veya düzeltilecek bir tarafı varsa bunu yönetmenin takdirine bırakırlar.)
 5. Sevimli, rahat ve sevilebilen bir kişilik sergilerler. (Sonuçta hangi marka ürünlerinin bir mahkeme duvarının temsil etmesini isterki?)
 6. Ürün hakkında heyecanlı olurlar. Eğer ürün gerçekten onları heyecanlandırmıyorsa onun yerine mental olarak başka bir ürünü hayal ederler.
 7. Bazı reklamlarda tek kelime laf edilmez. Fakat iyi bir reklam oyuncusu diyalogsuz işlerin diyaloglu işler kadar önemli olduğunu bilir.
 8. Sadece kameraya verilen metni sarf etmek yerine, kendilerini çok yakın bir arkadaşıyla ya da çok sevdiği bir akrabasıyla konuşurmuş gibi hayal eder. Ürünü onlara anlatmak yerine tavsiye ederler.
 9. Reklamlarda oynamayı yargılayıp hayıflanmak yerine bu kamera önü deneyiminin ne kadar değerli olduğunu bilir. Belki aynı reklam yönetmeni yapacağı filmin projesinde özellikle onu isteyeceğini bilir. Ya da o markanın marka-yüzü olup başka kampayaların da temsilcisi olabileceğini bilir. Reklamların milyonlarca insanın önüne çıkmak için bir fırsat olduğunu bilir.
 10. Audition’dan önce alınan tanıtım görüntülerinin kendisinin mini reklamı olduğunu bilir. Bu mini reklamda da ne kadar profesyonel olduğunu, sevecen olduğunu ve hayata karşı pozitif bir bakış açısının olduğunu gösterir. Çünkü kim güvenilmez, negatif, problematik birisiyle saatlerce belki de günlerce çalışmak ister ki?
Read more →

Oyunculuk Atölyeleri

Eğitim almak isteyen yeni oyuncu adaylarına atölye önerilerimiz aşağıda, buyrunuz :)

CRAFT OYUNCULUK ATÖLYESİ
http://atolyecraft.com/iletisim

AKADEMİ35 BUÇUK SANAT EVİ
http://www.35bucuk.biz/iletisim.aspx

3 MOTA – ÜMİT ÇIRAK
http://3mota.com/iletisim

BAŞKENT İLETİŞİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ
http://www.baskentiletisim.com/iletisim.php

MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ
http://www.mujdatgezensanatmerkezi.com.tr/iletisim/

SADRİ ALIŞIK KÜLTÜR MERKEZİ
http://www.sakm.net/index/iletisim-istanbul/

DİYALOG ANLATIM İLETİŞİM-CAN GÜRZAP|ARSEN GÜRZAP
http://www.dialog.com.tr/iletisim/merkezler

SAHNE TOZU TİYATROSU – HALDUN DORMEN
http://www.sahnetozu.com/iletisim.html

GRİSAHNE
http://www.grisahne.com

TÜMAY ÖZOKUR OYUNCULUK VE YAŞAM ATÖLYESİ
http://tumayozokur.com.tr/atolye/atolye-biz/

STUDIO OYUNCULARI – ŞAHİKA TEKAND
http://www.studiooyunculari.com 

 

 

Read more →

Deneme Çekimine Giderken Nasıl Hazırlanmalıyım?

Ajansınız sizi yeni bir deneme çekimine yönlendirdiğinde, hazırlanırken nelere dikkat etmelisiniz? Yeni oyuncu adayları başta olmak üzere, yıllardır bu işi yapan ama hala bu detaylara dikkat etmeyen birçok oyuncu arkadaşımız var maalesef. Her aday kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş alabildiğinden, deneme çekimlerine o role uygun, özenli ve farkında bir şekilde gitmek ilk adım için önemli. Bu yüzden size nasıl hazırlanmanız gerektiği ile ilgili tavsiyelerimizi paylaşmak istedik;

 • Ajansınızdan mesaj geldiğinde; öncelikle arayıp nasıl bir rol için görüşmeye davet edildiğinizi öğrenin. Kıyafet seçiminizi o role uygun yapın. Her senaryoya göre roller farklılık gösterdiğinden deneme çekimine, beğenildiğiniz role uygun kostüm ile gitmek etkilidir. (ev hanımı, bankacı, anne, bakkal, öğrenci, iş adamı… vb. birçok rol olabilir) Her zaman beyaz veya pastel renklerde baskısız logosuz giysileri tercih edin.
 • Saçlarınız abartısız ve sade bir şekilde yapılı olsun. Role ve yaşınızı gösterme durumuna göre, hafif toplu veya açık kalabilir.
 • Sakalınızın, özellikle istenmiyorsa traşlı olmasına özen gösterin.
 • Deneme çekiminden bir gece önce erken uyuyun, gözlerinizin ve yüzünüzün dinlenmiş olması önemli.
 • Doğal halinizi koruyarak hafif bir makyaj yapın.
 • Her zaman için abartılı ve büyük takılardan uzak durun.
 • Görüşmeye gittiğinizde karşılaşacağınız kalabalıktan dolayı motivasyonunuzun düşmesini ve zaman kaybetmeyi istemiyorsanız, mutlaka başlangıç ve bitiş saatlerini tercih edin.
 • Beklemek zorunda kalacağınız durumlar için yanınızda mp3 çalarınız, kulaklıklarınız veya bir kitap olsun.
 • Beklerken varsa senaryoyu incelerken, bir yandan müzik dinleyip kendinizi çevreye değil rolünüze odaklayın.
 • Ve stüdyoya girdiğinizde egonuzu kapıda bırakın :)
 • Çekimi yapan kişiyle göz kontağı kurun ve gülümseyin.
 • Tanıtım verirken vücut diliniz esnek, ses tonunuz enerjik olsun, kendinizden emin, rahat ve akıcı bir şekilde kendinizi anlatın.
 • Son olarak oyununuza, senaryo dışında kendinize özgü bir detay katarak daha etkileyici olabilirsiniz.

Herkese bol şans :)

Read more →

Herkes Oyuncu Olabilir mi?

Hiç şüphesiz yetenekli herkes oyuncu olabilir. Karşınızdakinin duygusuna dokunup, hissedebiliyor, hissettiğinizi de hissettirebiliyorsanız oyuncu olabilirsiniz. Fakat bu işi meslek olarak yapmaya karar veren tüm arkadaşlara tavsiyemiz, mutlaka eğitim almaları. Sektörde eğitimsiz birçok başarılı isim olmasına rağmen eğitim, sizi her zaman daha prestijli noktalara ulaştırır. Tabii sadece eğitim almak da yeterli değil, eğitim almış ama maalesef başarılı olamamış birçok kişi de mevcut. Bu işi meslek olarak yapabilmek için bizce gerekli şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

1. Yetenek
2. Eğitim
3. Ne istediğini bilmek, hedeflemek ve her işte olduğu gibi tutkuyla istemek
4. Bu mesleğin sadece magazinlerde görülen şaşaalı yönünü değil, her yönünü araştırmak, öğrenmek, inişlerini çıkışlarını, risklerini kabullenmek
5. Doğru ajans seçimi yapmak, doğru kişiler ile şeffaf ve güven üzerine dayalı, sizi ileriye taşıyabilecek ilişkiler kurmak
6. Sabırla görüşmelere gidip, kendinizi, sektörü, işleyişi tanımak, tecrübe kazanmak. Olmuyor diye demoralize olmak yerine, her işten birşey öğrenmeye odaklanmak.
7. Değerlerinizi kaybetmeden, iyi ve kötü her durumda egonuzu iyi yönetebilmek.

Read more →

Cast Ajansı Ne İş Yapar?

Cast ajansı, her yaş grubundan yeteneği kadrosunda toplayıp, bu yetenekleri doğru projeler ile buluşturmak üzere çalışan bir organizasyondur.

Reklam, fotoğraf çekimi, dizi film ve sinema gibi her projenin senaryosu ve konsepti farklı olduğundan, her biri için farklı yaşlarda, çeşitli tipolojilerde ve yeteneklerde oyuncu arayışları olur. Cast ajansı, bu projeler için “Oyuncu Seçimi”ni yapan cast direktörüne, oyuncu havuzundan aranan cast profiline uygun bulduğu oyuncularını sunar.

Bu sunumlar için ajansa kayıt yapılırken, oyuncunun fotoğrafları ve tanıtım videosu çekilir, kişisel bilgileri alınır. Yapılan sunum sonrası, fotoğraf üzerinden beğenilen oyuncu, cast direktörü tarafından deneme çekimine davet edilir ve  deneme çekimindeki performansına göre aday olursa, 2.aşama olan yönetmen görüşmesine katılır. En son olarak yönetmen, yapım şirketi ve reklam ajansının bulunduğu final toplantıda, farklı adaylar ile birlikte müşteriye sunulur ve onaylanırsa o projede yer alma şansı yakalar.

Cast ajansı kayıt olan kişilere iş garantisi veremez. Kişi ancak kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş alabilir. Ajansın görevi kişiyi uygun projelere sunmak, seçilmesi halinde, oyuncunun en iyi bütçe ile çalışmasını sağlamak, firma ile oyuncu adına sözleşme yaparak oyuncu haklarını en iyi şekilde korumak, işi faturalandırmak, ödeme ve projenin sonraki yıl kullanımlarının takibini yapmaktır.

Read more →